Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi – najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Dlatego właśnie bieżący miesiąc jest poświęcony na informowanie kobiet o metodach zapobiegania chorobie, a także możliwościach, jakie niesie współczesna medycyna w walce z nowotworem. Szacuje się, że co roku wykrywa się raka piersi u 10 tys. Polek, a 5 tys. umiera.
Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest zbyt późna wykrywalność. Bardzo dużo kobiet polega tylko na wiedzy i umiejętności lekarzy nie zdając sobie sprawy, że ich zdrowie zależy w dużej mierze od profilaktyki, która polega na comiesięcznym samodzielnym badaniu piersi, regularnym chodzeniu na USG i mammografię.
Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi. Mammografia to badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy leczenie jest dużo bardziej skuteczne.

Pamiętajmy, że nie każdy guz jest rakiem, a diagnoza nowotworu nie musi oznaczać amputacji piersi. Współczesne metody diagnostyczne połączone z systematycznie przeprowadzonymi badaniami, a następnie właściwym postępowaniem, dają dużą szansę na wyleczenie. Chociaż wydawałoby się, że rak piersi przestał być tematem tabu i dzisiaj się wiele o nim mówi, to wciąż pozostaje chorobą wstydliwą i trudną dla pacjentki.

Przyczyna powstawania raka piersi nie jest znana, ale istnieje wiele poznanych czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia tj. wiek (najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia), obciążenie genetyczne, wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, niewłaściwa dieta, otyłość, częste spożywanie alkoholu oraz wcześniejsze choroby piersi.
Z uwagi na fakt, że obciążenie genetyczne jest jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie zachęcają do wypełnienia ankiety Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie, która jest warunkiem kwalifikacji do badań onkologiczno-genetycznych. Celem badań jest wykrycie i objęcie opieką lekarską rodzin, w których występowały nowotwory. Tego typu badania pozwalają wykryć zagrożenie nowotworowe na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych, zwiększając przez to szansę całkowitego wyleczenia.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie od wielu lat edukują w zakresie profilaktyki raka piersi. Jak co roku przeprowadzili liczne szkolenia dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pracowników wielu zakładów pracy i członków stowarzyszeń. Podczas takich spotkań przedstawiano statystyki dotyczące zachorowań i zgonów na raka piersi oraz metody skutecznej profilaktyki. Ponadto udzielano instruktażu na fantomie piersi, tak aby każda kobieta nauczyła się prawidłowego samobadania piersi.
Aby zwrócić uwagę mieszkańców na istotę problemu, jaki stanowi rak piersi, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych ILO oraz ZSLiZ w Sulęcinie, przy współpracy z pedagogiem szkolnym, psychologiem oraz pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie zorganizowali 22 października 2015 r. Różowy Marsz.
Akcja miała na celu popularyzację profilaktycznych badań mammograficznych, a także uświadomienie kobietom, jak ważne jest samobadanie w walce z chorobą nowotworową piersi.
Tegoroczny marsz organizowany był pod hasłem „Badam się, więc mam pewność”. Uczestnicy marszu, którzy wcześniej zostali przeszkoleni w zakresie profilaktyki nowotworów piersi i szyjki macicy, wraz z opiekunami przeszli ulicami miasta odwiedzając pobliskie zakłady pracy, urzędy i instytucje. Młodzież rozdając balony i ulotki zachęcała przechodniów oraz urzędników i pracowników zakładów pracy (m.in. zakłady fryzjerskie, sklepy, banki, urząd miasta i gminy, starostwo powiatowe, urząd pracy, nadleśnictwo, KPP, PCPR, ZUS) do badań profilaktycznych. W marszu wzięło udział blisko 70 osób.

Rak piersi pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i wywraca życie do góry nogami. Wywołuje przerażenie i sprawia, że rodzi się mnóstwo pytań, często bez odpowiedzi. Rak nie wybiera, atakuje nie patrząc na piękno lub pozycję społeczną.
Dlatego miesiąc październik niech będzie miesiącem świadomości raka piersi, a różowa wstążeczka niech wyraża naszą solidarność z kobietami dotkniętymi tą chorobą.

Pamiętaj!
1. Badaj się już od 18 roku życia, regularnie co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, liczonym od 1-go dnia miesiączki).
2. Jeśli nie miesiączkujesz, powinnaś wykonać badania, np.1-go dnia każdego miesiąca.
3. Gdy zauważysz coś niepokojącego, idź natychmiast do lekarza.
4. Nie każdy guzek jest rakiem.
5. Nawet, gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj piersi u lekarza.

Więcej informacji na temat profilaktyki raka piersi: www.profilaktykaraka.coi.waw.pl , www.stopnowotworom.pl

Nadesłał
PSSE Sulęcin
fot. wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_sutka

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS