Home Kultura

Dziś na dziedzińcu Domu Joannitów mieszkańcy Sulęcina mieli okazję zobaczyć wyjątkowe przedstawienie, czyli „Operę Żebraczą” wykonaną przez artystów z Polski i Niemiec. To niezwykłe widowisko powstało dzięki współpracy partnerskiej Sulęcina i Beeskow, a jego realizacja była możliwa dzięki zaangażowaniu Zamku w Beeskow, Centrum Edukacji, Kultury i Kształcenia Muzycznego Powiatu Odra-Szprewa, oraz Państwowych Szkół Muzycznych z Choszczna i Stargardu Szczecińskiego. Sztukę zrealizowano w ramach polsko-niemieckiego projektu „Szkoły muzyczne bez granic” Die Bettleroper, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pochodzących z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) Brandenburgia 2007-2013.

Oprawę muzyczną spektaklu przygotowały orkiestry z Choszczna i Stargardu, a partie wokalne zostały wykonane przez uczniów niemieckich szkół muzycznych z powiatów Odra-Szprewa i Marchijsko Odrzańskiego. Widzowie mogli podziwiać nie tylko doskonałe wykonania muzyczne, ale także świetną grę aktorską, która ożywiła klasyczne dzieło.

„Opera Żebracza”, po raz pierwszy wystawiona w 1728 roku w Londynie, to satyra na rządy premiera Roberta Walpole’a i reakcja na dominację włoskiej opery w Anglii. Dzieło Johna Gaya z muzyką Johanna Christopha Pepuscha uznawane jest za prekursora opery balladowej i miało istotny wpływ na powstanie musicalu. Opowiada historię pełną intryg i manipulacji, gdzie wygrywa ten, kto potrafi dostosować się do każdej sytuacji, mówiąc wszystkim to, co chcą usłyszeć.

Mimo że spektakl był wykonywany w języku niemieckim, to przekaz był zrozumiały nawet dla tych, którzy tego języka nie znają. Doskonałe interpretacje wokalne, dynamiczna gra aktorska oraz wspaniała muzyka sprawiły, że publiczność na dziedzińcu Domu Joannitów mogła cieszyć się pełnym emocji widowiskiem. To była prawdziwa gratka dla miłośników teatru i muzyki.

Red.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.