Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin Bank SGB Sulęcin
Home Aktualności z Sulęcina

Ceny gazu EWE
Ceny gazu EWE
Ceny gazu EWE
Ceny gazu EWE

Historia pałacu w Żubrowie i zabytkowego parku znajdującego się za nim sięga przełomu XVI i XVII wieku, który w różnych okresach przechodził kilka przemian. Pałac jest zabytkiem klasy zerowej i podlega Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

W Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej Dom Joannitów w Sulęcinie 4 sierpnia odbyło się lubuskie spotkanie z zabytkami oraz promocja publikacji na temat pałacu w Żubrowie autorstwa Alicji Dudy, absolwentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin
Praca Steinpol Rzepin

Prezentacją Gminy Sulęcin spotkanie otworzył burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, w której przedstawił zarys historyczny miasta Sulęcina oraz jego walorów zabytkowych. Na podstawie opracowania „Zamki i Ogrody Nowej Marchii” obszerną medialną prezentację pałacu w Żubrowie, jego zewnętrznej i wewnętrznej architektury oraz historię przedstawiła autorka opracowania Alicja Duda. Podsumowaniem konferencji poświęconej zabytkowemu pałacowi w Żubrowie było jego zwiedzanie z zewnątrz. Zwiedzano także zabytkowy kościół p.w. św. Michała Archanioła.

Na wstępie opracowanej publikacji o pałacu w Żubrowie Przewodnicząca Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii dr Sibylle Badstübner-Gröger napisała między innymi: „…Celem Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii o ponadgranicznym charakterze jest zapoznanie zainteresowanych czytelników w Niemczech i w Polsce z architekturą zamków, dworków, folwarków i założeń parkowych, położonych na terenie historycznej Nowej Marchii, czyli na dawnych brandenburskich ziemiach na wschód od Odry na tle ich zmiennych dziejów…”.

W spotkaniu uczestniczyli również dr Sibylle Badstübner-Gröger z Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii w Berlinie, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć, fotograf Volkmar Billeb, zastępca burmistrza Iwona Walczak, komendant Ochotniczych Hufców Pracy Marek Surmacz, sołtys Żubrowa Krystian Bielecki oraz mieszkańcy miasta i przedstawiciele jednostek administracyjnych gminy.

Maciek Barden

2 odpowiedzi na ten artykuł
  1. Obraz nędzy , rozpaczy i dekadencji jak w poezji Grochowiak i prozie Dostojewskiego. Doskonały powód aby spalić się ze wstydu przed czytelnikami album z Niemiec i zwiedzającymi obiekt. W Grochowie nie jest dużo lepiej tam także moża spłonąć żywym ogniem z powodu kompromitacji.
    Jest nadzieja, że burmistrz Ejchart po latach całkowitego zapomnienia i olewania tematu przez swoich poprzedników znajdzie pomysł na te obiekty. Czego mu sredecznie życzę.

  2. haha ha lansowac sie na gruzach no chyba juz zabraklo pomysow po medalikach i laurkach ale jaka lewacka powaga wmawiac komus ze to dakie fajne gruzy , sulecinski Matrix zenada

Napisz komentarz

Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Praca Maszoński Logistic
Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Reklama Sulęcin