Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Długo wyczekiwany rok 2021 w końcu nadszedł i dobrze! Z pewnością każdy mieszkaniec Sulęcin odetchnął z ulgą. Nowy Rok to doskonała okazja do zmian, które można wprowadzić we własnym życiu. Część z Was pragnie zawalczyć o wymarzoną sylwetkę, z kolei inni o zdrowie. Lepszej okazji na rzucenie papierosów nie będzie. Zatem kto z Was pragnie wytrwać w takim postanowieniu?

Nowy Rok, Nowy Ja
Nic bardziej nie mobilizuje do zmian jak Nowy Rok. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to doskonała okazja do stworzenia listy noworocznych postanowień, którą warto wcielić w życie! Poprzedni rok pokazał nie tylko mieszkańcom Sulęcina, ale obywatelom całego świata jak ważne jest zdrowie! To właśnie zdrowie powinniśmy postawić na pierwszym miejscu. Nic więc dziwnego, że w pierwszej trójce noworocznych postanowień Polaków, znajduje się właśnie rzucenie zabójczych papierosów. Drogi mieszkańcu Sulęcin, czy podejmiesz wyzwanie i wytrwasz w noworocznym postanowieniu?

Oczekiwania Kontra Rzeczywistość
Niestety, jak podaje CBOS tylko 10% osób deklarujących porzucenie zgubnego nałogu, udaje się wytrwać w postanowieniu. Dlaczego liczba ta, jest tak niska? Udało nam się dotrzeć do wypowiedzi socjologa – Andrzeja Twardzika:
„(…) Częściowo to nałóg jest silniejszy, ale działa również wpływ otoczenia. Jeśli ja cały czas paliłem, przebywam w środowiskach, w których modne jest palenie. Inni palą, a ja nagle rzucam, wtedy wytwarza się presja. Wszyscy mnie częstują i moja silna wola słabnie. Poza tym nie mogę się wyłamać, aby nie zostać zepchniętym na margines. To jest socjologiczna zasada dostosowania się do środowiska. Ono ma bardzo duże znaczenie przy dotrzymywaniu postanowień (…)” – podkreśla Twardzik.

Niestety, palenie papierosów każdego roku zbiera żniwa. Z powodu rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów, co roku w Polsce umiera 67 tysięcy osób! Konsekwencją długotrwałego palenia i biernego palenia jest przewlekła, obturacyjna choroba płuc (tzw. POChP). To właśnie na nią choruje blisko 2 miliony palących Polaków! Nasuwa się pytanie – ile osób na nią umiera? Prawie 15 tysięcy z nich. Palaczu, jeżeli mimo tych zatrważających danych nie rozstać się z nikotyną, może zastąp tradycyjnego papierosa alternatywą jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu typu IQOS?

To papierosa można zastąpić?
Owszem, można. Od palacza wymaga to chęci do zmiany, a także dokształcenia się w temacie. Alternatywą dla tradycyjnego papierosa jest wcześniej wspomniany e-papieros, a także podgrzewacz tytoniu typu IQOS. Elektroniczne papierosy znają chyba wszyscy. Podgrzewają one płyny (tzw. liquidy), najczęściej zawierające nikotynę. Zamiast dymu, powstają kłęby pary. Użytkownik może się nimi inhalować. Ze względu na sporą ofertę e-papierosów na rynku, a także dostępnych płynów, elektroniczne papierosy nie wszystkie zostały przebadane medycznie, ani pod kątem bezpieczeństwa. Inaczej sprawa ma się w przypadku IQOS-a. Na chwilę obecną na temat podgrzewacza tytoniu tego typu wydano ponad 30 raportów i opinii niezależnych agend rządowych, instytucji ochrony zdrowia publicznego, które jasno przedstawiają mniejszą toksyczność aerosolu z podgrzewania tytoniu w porównaniu z dymem papierosowym.

Czym jest IQOS?
Jest to elektroniczne urządzenie, które w przeciwieństwie do tradycyjnego papierosa podgrzewa tytoń, ale go nie spala. Zamiast dymu powstaje aerozol, a nie dymi. Okazuje się, że to nie nikotyna jest problem, ale właśnie dym papierosowy i substancje smoliste w nim zawarte. Zawiera on blisko 7 tysięcy substancji, przy czym prawie 93 uznaje się za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a aż 70 za rakotwórcze! Ludzie papierosy palą głownie z powodu nikotyny, ponieważ jest to substancja silnie uzależniająca. Nie jest jednak ona powodem chorób związanych z paleniem. Za to odpowiadają głównie wspomniane substancje smoliste. Podgrzewacze tytoniu dostarczają podobną dawkę nikotyny, ale ze względu na brak procesu spalania nie powstaje dym. Tym samym na dłoniach, włosach, ubraniach nie pozostaje przykry zapach związany z paleniem.

Porównując stężenie substancji szkodliwych w aerosolu z IQOS-a z dymem papierosowym, to poziomy stężeń substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych w IQOS-ie są mniejsze średnio o 95%. Należy jednak pamiętać, że żadna używka zawierająca nikotynę nie jest obojętna dla zdrowia. Tym samym najlepszym pomysłem jest rzucić palenie raz na zawsze.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS