Praca steinpol
Home Waszym zdaniem

Praca Christianapol meble Sulęcin

Każdemu zależy, by dobrze wypaść w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. W czasie tego spotkania staramy się jak najlepiej spełnić oczekiwania rekrutera i zaprezentować się w możliwie najlepszy sposób. Wśród licznych w czasie rekrutacji pytań mogą pojawić się również takie, których rekruter nie ma prawa zadawać. Co to za pytania i jak sobie z nimi radzić?

Jakich tematów rekrutujący nie powinni poruszać z kandydatem?
Po przejrzeniu mnóstwa ogłoszeń na portalach dotyczących pracy, jak np. Pracuj.pl i wysłaniu wielu aplikacji, nadchodzi pora na rozmowę kwalifikacyjną. Warto mieć świadomość, jakich tematów rekruter nie powinien poruszać. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie może pytać o kwestie prywatne, jak np. stan cywilny, poglądy, wiara czy orientacja seksualna. Rekrutujący pod żadnym pozorem nie może także żądać informacji czy masz dzieci, ile ich jest i czy planujesz posiadanie potomstwa.

Co zrobić, gdy padnie zakazane pytanie?

Ze spraw, które nie powinny zostać poruszone w czasie kwalifikacyjnej, a pojawiają się najczęściej, jest pytanie o potomstwo. Ciąża pracownicy może stanowić problem, co nie zmienia faktu, że kwestia posiadania dzieci jest prywatną sprawą i absolutnie nie można o to pytać. Mamy prawo odmówić na to pytanie odpowiedzi. W praktyce oznacza to najczęściej rezygnację z naszej kandydatury. Jednak czy naprawdę zależy nam na pracy w firmie, gdzie nie respektuje się prawa? Gdy mimo wszystko chcemy zdobyć zatrudnienie, najlepiej odpowiedzieć w sposób neutralny, np. że obecnie najważniejszy jest dla Ciebie rozwój zawodowy, jednak w przyszłości nie wykluczasz posiadania potomstwa.

Na co trzeba uważać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Rekruterzy często nie zadają kłopotliwych pytań wprost. Czasami informacje o stanie cywilnym i dzieciach próbują uzyskań mimochodem, np. w czasie luźnej rozmowy mającej na celu ocieplenie atmosfery. Uważajmy na takie zabiegi. Nie świadczą one najlepiej o firmie, do której kandydujemy. Ważną kwestię stanowią pytania o poprzedniego pracodawcę. Opowieść o doświadczeniu zawodowym jest elementem każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji mogą próbować zdobyć informacje dotyczące funkcjonowania firmy, gdzie pracowaliśmy, procedur oraz różnych szczegółów, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie mamy obowiązku odpowiadać na tego typu pytania. Jeśli z poprzednim pracodawcą wiąże nas klauzula poufności, udzielanie takich informacji jest łamaniem prawa.

Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie