Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, 20 kwietnia w sali widowiskowej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl „Kabaret po tamtej stronie”. W monodramacie, który zobaczyli uczniowie sulęcińskich i gminnych szkół wystąpił reżyser i aktor scen polskich Marcin Ciężki.

Monodramat autorstwa poety Henryka Grynberga porusza temat holokaustu, losy ludności żydowskiej podczas II wojny światowej i pogromu podczas powstania w getcie. Marcin Ciężki w wyrazisty, swoisty i spektakularny sposób przedstawił antysemityzm, wcielając się w rolę ucharakteryzowanego i rozpoznawalnego prezentera. Doskonałą mimiką, scenografią, choreografią i indywidualnym przekazem, prezentuje widzom swój zawodowy profesjonalizm sceniczny.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Między innymi za rolę i reżyserię w „Kabarecie po tamtej stronie” na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramu Współczesnego w Warszawie otrzymał I miejsce. W Festiwalu O Złotą Podkowę Pegaza w Suwałkach, otrzymał Grand Prix Festiwalu. W Berlin Theater Festiwal zdobył Grand Prix berlińskiego Festiwalu.

Spotkanie uczniów z monodramatem zakończyła sceniczna lekcja historii o kulturze, życiu społecznym i religii żydowskiej, którą przekazała aktorka gorzowskiego teatru Anna Łaniewska.


Maciek Barden

Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS