Home Aktualności z Sulęcina

Praca meble łóżka Sulęcin

IV-Jarmark-Koguci-Sulecin-Szybowicz

IV-Jarmark-Koguci-Sulecin-Szybowicz

W Niedzielę Palmową sulęciński rynek ozdobiły kolorowe kramy z pisankami i stroikami wielkanocnymi. W tym dniu odbyła się IV edycja Polsko – Niemieckiego Sulęcińskiego Jarmarku Koguciego, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ideą Jarmarku jest inspirowanie mieszkańców Sulęcina do podtrzymywania tradycji wielkanocnych oraz promowanie rękodzieła ludowego.

Uroczystość rozpoczął przemarsz pochodu z palmami z kościoła św. Mikołaja na Plac Czarnieckiego. Otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, składając mieszkańcom świąteczne życzenia. Głos zabrali również Burmistrz Friedland Thomas Hähle, Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing oraz proboszcz parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie ks. Piotr Mazurek. Po przemówieniach i powitaniu gości Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch oraz ks. proboszcz Piotr Mazurek dokonali pomiaru palm zgłoszonych do konkursu „Na najdłuższą Palmę Wielkanocną” organizowanego przez parafię pw. św. Henryka w Sulęcinie. Najdłuższa palma zgłoszona do tegorocznego konkursu mierzyła 7,36 m, a wykonana została przez dzieci uczęszczające do Świetlicy Parafialnej. Drugie miejsce zdobył Klub Seniora „Kwiat Jesieni” z palmą o długości 6,16 m. Na trzecim miejscu uplasowało się stowarzyszenie „Razem Lepiej” z Długoszyna, które wykonało palmę o długości 5,95 m. W konkursie organizowanym przez Burmistrza Sulęcina Michała Deptucha „Na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną” pierwsze miejsce zdobyło Przedszkole nr 2 im. Małych Odkrywców w Sulęcinie. Na miejscu drugim znalazło się Stowarzyszenie „Razem Lepiej” z Długoszyna, a miejsce trzecie zdobył Dawid Raclewicz z Sulęcina.

Wielką atrakcją Polsko – Niemieckiego Sulęcińskiego Jarmarku Koguciego okazały się pyszne pierniki w kształcie wielkanocnego jaja oraz baloniki koguciki, które sprawiły wiele radości najmłodszym uczestnikom imprezy. Tradycyjnie podczas imprezy mieszkańcy mieli możliwość wykonania zdjęć z maskotką Jarmarku pluszowym Kogutem. W pięknie ustrojonych z okazji Jarmarku kolorowych kramach swoje prace prezentowali przedstawiciele placówek oświatowych Gminy Sulęcin, placówek oświatowych Powiatu Sulęcińskiego, Środowiskowego Domu Samopomocy, Świetlic Środowiskowych, Domu Pomocy Społecznej w Tursku, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia „Razem Lepiej” z Długoszyna, Sołectwa Rychlik, Gospodarstwa Pszczelarskiego Dutkowiak, Klubu Seniora „Kwiat Jesieni” oraz rękodzielnicy i goście z miast partnerskich Friedland i Nowego Tomyśla. Mieszkańcy Sulęcina oraz licznie przybyli na imprezę goście mogli nabyć piękne ręcznie robione ozdoby wielkanocne. Każdy uczestnik imprezy mógł skosztować pysznego żurku przygotowanego przez organizatorów. Ponadto wielu wystawców kusiło zwiedzających smacznymi domowymi wypiekami.

Podczas imprezy odbył się konkurs „Na najładniej udekorowany mazurek wielkanocny”. Bezkonkurencyjna okazała się Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie, która według jury najładniej udekorowała mazurek wielkanocny. Piękny był również mazurek wykonany przez Środowiskowy Dom Samopomocy działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulęcinie, który zajął drugie miejsce, a zdobywcą trzeciego miejsca został Warsztat Terapii Zajęciowej w Sulęcinie. W tym słonecznym dniu uczestnicy imprezy mogli wysłuchać koncertów zespołu „Nie dajmy się” z DPS w Tursku oraz przedszkolaków z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 w Sulęcinie, które zgromadziły dużą widownię. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa stroików wielkanocnych zgłoszonych do konkursu „Na najładniejszy stroik wielkanocny”. Do tegorocznego konkursu zgłoszono rekordową ilość ponad 700 prac. Organizatorzy oceniali prace konkursowe w dziewięciu kategoriach. Do konkursu „Na najładniejszy stroik wielkanocny” swe prace zgłosiły również dzieci z niemieckiego miasta partnerskiego Friedland oraz przedstawiciele Nowego Tomyśla. Jury miało nie lada wyzwanie oceniając prace w poszczególnych kategoriach, gdyż były bardzo ładne, a w ich wykonanie włożono dużo wysiłku. Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Przedszkole nr 1 w Sulęcinie:

I – Lena Łukaszkiewicz

II – Kalina Wąsik

III – Oskar Dzikowski

Przedszkole nr 2 w Sulęcinie:

I – Hania Grzegorek

II – Julia Wnuk

III – Hubert Zabłocki

Szkoła Podstawowa w Sulęcinie:

I – Patrycja Flögel kl. V b

II – Paweł Owczarek kl. V b

III – Anastazja Kondracik kl. V D

Szkoła Podstawowa w Wędrzynie:

I – Dawid Dalidowski

II – Mateusz Ozimiński

III – Michał Gradel

Szkoła Podstawowa w Trzemesznie:

I – Wiktoria Grecz

II – Ewa i Michał Szumlewicz

III – Adrianna Zgoła

Gimnazjum w Sulęcinie:

I – Daria Ozimińska

II – Kinga Wieczorek

III – Oliwia Maśluk

Miasto partnerskie Friedland:

I – Annika Krüger

II – Henry Tietz

III – Maraike Klinke

Miasto partnerskie Nowy Tomyśl:

I – uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej w Sątopach

II – Adam Poschwald

III – świetlica przy Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu

Kategoria OPEN:

I – Świetlica Środowiskowa w Zarzyniu

I – Justyna Dec z Długoszyna

II – Dom Pomocy Społecznej w Tursku

II – Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie

III – Stowarzyszenie „Razem dla wsi” wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Trzemesznie

III – Łucja Szymańska z Sulęcina

Wszystkim zwycięzcom konkursów serdecznie gratulujemy!

Wszystkim tym, którzy pracą i pomysłowością przyczynili się do stworzenia wyjątkowej atmosfery

IV Polsko-Niemieckiego Sulęcińskiego Jarmarku Koguciego – serdecznie dziękuję

Michał Deptuch – Burmistrz Sulęcina


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”

„Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”

 

Fotografie i tekst

Magdalena Szybowicz

UMiG Sulęcin

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Generali Sulęcin
Generali Sulęcin
Generali Sulęcin
Generali Sulęcin