Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Za nami pożegnanie maturzystów. Pytanie co dalej planuje młodzież po ukończeniu szkoły średniej i jakie uczelnie chcą wybrać. W celu określenia celów abiturientów przeprowadzono sondę, która ma być odpowiedzią na ciężkie pytanie tuż przed otwarciem rekrutacji na studia.

Kilkoro uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie zdecydowało się podzielić z nami swoimi marzeniami.

Łukasz:

„W ramach przedmiotów rozszerzonych zdecydowałem się na historię, język polski oraz angielski. Są one ściśle związane z moimi humanistycznymi zainteresowaniami oraz planami, które pragnę zrealizować w przyszłości. Miałem szczęście ze względu na to, iż trafiłem w swojej trzyletniej przygodzie w naszym liceum na naprawdę kompetentne osobowości, które potrafiły wszczepić szeroki zakres informacji w mój umysł, a także pomogły mi zrozumieć pewne rzeczy. Właśnie dzięki moim nauczycielom podchodzę do egzaminu maturalnego z większym spokojem.

Plany na moją najbliższą przyszłość nadal są niesprecyzowane. Natomiast jestem pewny, że będą związane z humanistyczną częścią mojej duszy. Mogę uznać, iż stoję na rozstaju dróg i wkrótce będę zmuszony do wyboru między głosem rozsądku a głosem serca; czy wybrać stabilny i bezpieczny scenariusz kosztem ziszczenia najskrytszych marzeń? W tym epizodzie mojego życia bez przerwy zadaję sobie to piekielnie trudne pytanie.
Tak jak wcześniej wspomniałem: nadal się nad tym zastanawiam. Racjonalizm podpowiada podążanie ścieżką studiów prawniczych, które są niczym wytrych do wielu zawodowych zamków. Za to moje wewnętrzne zamiłowanie do kultury, popkultury oraz kinematografii ciągnie mnie w stronę szkoły, w której realizowałbym się jako filmowiec. Jest to niezwykle ciężki wybór, jednak warto zauważyć, iż świat nie jest czarno-biały, więc sytuacja wahania się również nie musi taka być. Warto poszukać kompromisu i poddać się próbom odnalezienia wspólnej płaszczyzny obu możliwości lub połączyć jedno z drugim. Można także wykluczyć jedną z opcji na zasadzie doświadczenia. Nie musimy przecież uczestniczyć w wyścigu szczurów i podejmować pochopnych decyzji, jakbyśmy byli zmuszeni do biegnięcia wraz z tym szalonym światem. Czasami trzeba zrobić przystanek w trakcie maratonu życia i się najzwyczajniej zastanowić. Po co się śpieszyć? Na wszystko znajdzie się czas”.

Wiktoria:

„Poza obowiązkowymi egzaminami na poziomie podstawowym na maturze będę zdawać historię, język angielski oraz język polski na poziomie rozszerzonym. Po zdanych egzaminach zamierzam złożyć dokumenty na uczelnię w Poznaniu. W przyszłości chciałbym zostać psychologiem sądowym, ponieważ zawód ten wydaje się być dość interesujący, a pomaganie innym ludziom sprawia mi przyjemność. Po studiach psychologicznych planuję pracować w zawodzie oraz otworzyć własną szkołę języków obcych dla dzieci”.

Michał:

„Na maturze planuje zdawać historię, polski oraz niemiecki na poziomie rozszerzonym. Pragnę zacząć nowe życie za granicą u naszych zachodnich sąsiadów, mocno wierzę w to, że mi się tam spodoba. Planuje studiować germanistykę lub ekonomię prawdopodobnie w Hamburgu. Po studiach chciałbym zostać tłumaczem lub korepetytorem”.

Oliwia:

„Z wyjątkiem obowiązkowych egzaminów chcę zdawać matematykę rozszerzoną. Chciałabym pójść do Wrocławia lub Poznania ale jeszcze nie jestem pewna co do tego jaki kierunek wybiorę. Marzę dostać się na kosmetologię. Jeśli nie wyjdą mi studia chcę założyć własną działalność. Dodatkowo robię wiele kursów związanych z wymarzonym przyszłym zawodem kosmetyczki”.

Marcin:

„W przyszłości chciałbym zostać żołnierzem. Na maturze zdaję matematykę, historię, biologię i angielski na poziomie rozszerzonym. Chcę studiować na akademii wojsk lądowych. Ciężko trenuje aby dobrze zdać egzamin wstępny na studia. Marzę by dostać się do jednostki pancernej zmechanizowanej. Boję się matury z angielskiego gdyż jest ona najważniejsza przy rekrutacji na studiach”.

Klaudia:

„Na co dzień zajmuję się wszelkimi formami sztuki, głównie malarstwem i rysunkiem. Swoje studia planuję połączyć z pasją do sztuki i kultury. Z wyjątkiem egzaminu obowiązkowego podchodzę do matury rozszerzonej z matematyki oraz fizyki i astronomii. Planuję po maturze pójść na Politechnikę Poznańską na kierunek architektura, zaś na drugim roku dodatkowo na architekturę wnętrz. Jeśli nie uda mi się dostać na wymarzony kierunek chciałabym studiować informatykę lub astronomię”.

Aby dowiedzieć się więcej o maturzystach spytaliśmy się również doradcy zawodowego o to jakie uczelnie i plany na studia mają absolwenci I LO.

Ewa Krynicka:

Uczniowie klas trzecich I LO właśnie ukończyli kolejny etap edukacyjny, nie oznacza to jednak, że mogą odpocząć. Przed nimi matura, a potem proces rekrutacji na studia. Większość z nich decyzję o wyborze kierunku studiów podjęła wcześniej. Część korzystała z pomocy doradcy zawodowego, aby pogłębić wiedzę o sobie i świadomie zaplanować własny rozwój. Dzięki temu wybór przyszłej ścieżki edukacyjno-zawodowej stał się prostszy i nie napawa lękiem.

Wśród prawie 40 abiturientów zauważyć można bardzo indywidualne podejście do wyboru uczelni. Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi swoich jednostkowych potrzeb, dlatego ich wybory są bardzo różne: architektura, leśnictwo, studia wojskowe, filologia angielska, germańska, a nawet szkoła aktorska i reżyseria. Oczywiście są osoby, które wybierają się na studia ekonomiczne czy prawnicze, zgodnie z ogólną tendencją. Niesłabnąca popularnością cieszą się uczelnie poznańskie. Kiedy wybór kierunku studiów jest najbardziej trafny? Kiedy jest swoistym kompromisem między pasją, a pieniędzmi, jak również, między naszymi planami, a tym, czego oczekują nasi rodzice. Nierzadko jest to trudny wybór ale nic nie jest nam zadane na stałe.

„Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest zawsze próbowanie po prostu jeden, następny raz” – Thomas Edison.

fot. K. Koczara

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS