Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Jak suszyć grzybyGrzyby są pysznym, bardzo popularnym dodatkiem do wielu potraw. Nierzadko stanowią również główny składnik wielu dań. Aby móc cieszyć się grzybami przez cały rok, warto je odpowiednio zakonserwować. Najlepszą metodą jest ich ususzenie.

Jakie grzyby suszyć?

Do suszenia najbardziej odpowiednie są duże grzyby. Jako że suszenie polega na usunięciu wody z grzyba, małe okazy stają się przez to jeszcze mniejsze. Dlatego też najlepsze są sporej wielkości okazy. Wybierając jednak grzyby duże, należy też zwrócić uwagę na to, aby nie były one przejrzałe, zepsute czy robaczywe. Grzyby jadalne zawierają cholinę, która pod wpływem upływu czasu oraz namnażających się bakterii może zmienić się w substancję szkodliwą. Dlatego też nie należy decydować się na grzyby bardzo stare czy wręcz przejrzałe. Podobnie nie zaleca się zbierania okazów bardzo młodych. W wielu przypadkach bowiem grzyby trujące są łudząco podobne do okazów jadalnych. Mogą być więc bardzo niebezpieczne.

Jak prawidłowo suszyć grzyby?

A jak suszyć grzyby? Najpierw należy je odpowiednio przygotować, czyli dokładnie umyć. Ważne jest jednak, aby ich nie namaczać, bowiem im dłuższy kontakt z wodą, tym dłużej będą one schły. Do mycia można wykorzystać np. niewielkie kawałki czystej gąbki kuchennej. Bardzo zabrudzone albo trudne do umycia fragmenty można odciąć. Następnie należy oderwać trzon od kapelusza i przekroić je na pół lub nawet na jeszcze mniejsze części.

Grzyby można suszyć w piekarniku z funkcją termoobiegu. Aby to zrobić, należy najpierw nastawić temperaturę w urządzeniu na 40 stopni Celsjusza. Na kratce należy położyć warstwę papieru do pieczenia. Można w nim dodatkowo zrobić niewielkie dziurki, a pod kratką ustawić blachę – w przypadku kiedy grzyby puszczą wodę, trafi ona na blaszkę, a nie na dno piekarnika. Na kartce z papierem należy położyć pokrojone grzyby, a następnie przykryć je jeszcze jedną warstwą papieru. Drzwiczki do piekarnika powinno się zostawić lekko uchylone, bowiem początkowo grzyby będą intensywnie parować, a owa wilgoć musi znaleźć ujście z urządzenia. Po pewnym czasie można zmniejszyć szczelinę. Ważne jest również, żeby co jakiś czas przewracać grzyby. Po ok. czterech godzinach należy sprawdzić, czy okazy już się wysuszyły. Jak sprawdzić, czy grzyby są już gotowe? Powinny się lekko uginać, ale nie kruszyć czy łamać.

Jeszcze łatwiejszym sposobem na wysuszenie grzybów jest wykorzystanie do tego celu profesjonalnych suszarek do grzybów. Są one tak konstruowane, aby w szybki, łatwy i wygodny sposób profesjonalnie wysuszyć nawet duże ilości grzybów.

art. sponsorowany

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS