Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Od czerwca do końca listopada ubiegłego roku mieszkańcy Gminy Sulęcin mieli okazję wziąć udział w konkursie pamiętnikarskim pod hasłem „Gość w dom, pamiętnik na stół”. Konkurs zorganizowany został przez Archiwum Badań nad Życiem Codziennym, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Gminę Sulęcin. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli również: Sulęciński Ośrodek Kultury, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Gość w dom, pamiętnik na stół” to konkurs na prace pamiętnikarskie, dotyczące przyjmowania gości i odwiedzania innych – tego, jak wygląda to dziś oraz jak się to zmieniało na przestrzeni lat. Główne nagrody, o które walczyli mieszkańcy naszej Gminy to pokaźne sumy pieniężne. Ważne jest to, że nadesłane pamiętniki stały się cennym materiałem badawczym, jak również wkładem do poznania lokalnej historii Sulęcina.

Udział w konkursie wzięli mieszkańcy Gminy Sulęcin – łącznie 12 osób. Główny warunek – uczestnicy musieli mieć ukończone 16 lat. Uroczyste podsumowanie miało miejsce 20 kwietnia br. (piątek) w Czytelni Biblioteki Publicznej w Sulęcinie. Do Sulęcina tego dnia przyjechali bardzo ważni goście: kierownik projektu prof. dr hab. Marek Krajewski oraz koordynator, dr Filip Schmidt. Ponadto Czytelnię Biblioteki odwiedził Burmistrz Sulęcina, pan Dariusz Ejchart, Zastępca Burmistrza, pani Iwona Walczak oraz osoby wyróżnione w konkursie.

Miło nam poinformować, że główne nagrody powędrowały do rdzennych mieszkańców naszego miasta. Pierwsze miejsce zajęła pani Maria Stefanowicz (nagroda 1000 zł), drugie miejsce pan Maciej Barden (nagroda 750 zł), natomiast podium uwieńczyła obecność Natalii Fabickiej, która za zajęcie trzeciego miejsca otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Nagrody i upominki laureatom konkursu wręczył kierownik projektu oraz burmistrz Sulęcina.

W pisarskich zmaganiach udział wzięła młodzież – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Wyróżniono następujące osoby: Jakuba Gancarza, Konrada Owcarza, Aleksandrę Giżycką, Oskara Szatraja, Filipa Szyfera, Aleksandrę Kurowską, Władysława Urbaniaka, Tomasza Walenciaka oraz Julię Słomczewską. Ponad połowę wyróżnionych osób stanowią uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, należących do Gminy Sulęcin.

Zapytaliśmy Olę Kurowską, uczennicę I LO w Sulęcinie o swoje odczucia dotyczące w/w konkursu oraz pisanej pracy.

Katarzyna Nowak: Olu, co Cię skłoniło do wzięcia udziału w konkursie?

Aleksandra Kurowska: Skłoniła mnie moja polonistka, Pani Iwona Grzegorek. Poza tym, że mnie zachęciła i zmobilizowała, dodatkowo nieustannie mi pomagała i inspirowała mnie, dzięki temu udało mi się napisać super pracę.

KN: Czym się inspirowałaś pisząc swoją pracę?

AK: Inspirowałam się opowieściami babci, wspomnieniami i zdjęciami z jej młodości, które zamieściłam w pracy oraz informacjami, które znalazłam w książkach o Sulęcinie.

To niezwykle ważne, że młodzież, ucząca się w naszym mieście, bierze udział w tego typu przedsięwzięciach. Dlaczego? Przede wszystkim pamiętnik stał się okazją do refleksji i wspomnień o tym jak wygląda gościnność dziś i jak wyglądała dawniej, dzięki temu wzrasta świadomość młodzieży na temat obyczajów naszych przodków. Po drugie, nadesłane pamiętniki pozwoliły wzbogacić materiał do badań socjologicznych, dotyczących gościnności w polskich miastach. Są również cennym wkładem do źródeł lokalnej historii i zapisem codziennych praktyk, skupiających się wokół codzienności w Sulęcinie.

Katarzyna Nowak
fot. Katarzyna Nowak, Aleksandra Kurowska

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS