Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

Ubiegłoroczna cykliczna impreza „Akcje na wakacje” zorganizowana przez Sulęciński Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę Publiczną w Sulęcinie, była skierowana do dzieci spędzających czas wolny w mieście i dotyczyła życia, tradycji, kultury i obyczajów Indian Ameryki Północnej. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również rodziców i opiekunów, którzy wraz ze swoimi pociechami uczestniczyli w zajęciach. Idąc za zainteresowaniem imprezą, ci sami organizatorzy, w tym roku przenieśli II cykliczne spotkania w realia obecnej i minionej polskiej rzeczywiści i impreza otrzymała nazwę „Folkowe wakacje”.

Pogoda dopisała i inauguracja odbyła się w sali wystaw, a następnie akcja została przeniesiona na plac po byłym korcie tenisowym za ośrodkiem kultury. Założeniem każdego spotkania będzie przedstawienie uczestnikom zajęć rodzimego folkloru, który według nazwy jest wiedzą ludu, która przechodziła z pokolenia na pokolenie i dotyczyła symboliczno-artystycznej dziedziny kultury ludowej, jaką mają i miały różne regiony w Polsce.

Jest rzeczą oczywistą, że każdy region posiada własny folklor, na który składają się tradycje, stroje, obyczaje, piosenki, malarstwo, taniec, sztuka kulinarna i ludowa. Jednak wszystkie regiony łączy pewna pospolita symbolika obyczajów, jaką na przykład było kowalstwo, które w niektórych regionach przetrwało do dzisiaj podobnie jak zduństwo, tworzenie naczyń z gliny, żęcie kosą i sierpem podczas żniw, drabiniaste wozy, narzędzia rolnicze i ogrodowe, drewniane ogrodzenia i wyroby do konsumpcji oraz ich przechowywania, a nawet młynarstwo. Nie sposób wszystkie wymienić, ponieważ folklor jest rozległą dziedziną życia w Polsce, na którą składa się wiele symboli i kultur.

Założeniem organizatorów jest przekazanie najmłodszemu pokoleniu podstawowych zagadnień folkloru i każde kolejne spotkanie będzie dotyczyło innej dziedziny. Podczas dzisiejszych zajęć dzieci, rodzice oraz opiekunowie poznali historię i sztukę plecionkarstwa z wikliny i plecenia wianków, którą poprowadzili zaproszeni na zajęcia Państwo Mariola i Artur Wittchenowie z partnerskiego miasta Nowego Tomyśla. Podczas zajęć uczestnicy poznali zasady plecenia koszyczków z wikliny i wianków oraz form przestrzennych techniką splotu wężykowego oraz nasermatycznego, czyli przeplatania wikliny na wzór niesymetrycznej pajęczyny.

Dodatkową atrakcją każdych zajęć jest wystrój placu, na którym odbywają się spotkania i znajduje się na nim miniony folklor (drewniane płoty, koła od wozów, narzędzia rolnicze, gliniane naczynia, osobiste ozdoby w postaci korali, bele słomy, a nawet urządzenia do wyrobu masła itp.). Współcześnie odtwarzane są nagrania ludowych pieśni i piosenek biesiadnych, które przetrwały dzięki pokoleniowemu przekazowi.

Do 18 sierpnia zajęcia będą odbywały się w każdy wtorek i czwartek od godziny 10.00 do 12.00, i może w nich uczestniczyć 30-cioro dzieci wraz rodzicami lub z opiekunami. W dzisiejszych zajęciach wzięło udział 21 dzieci.

Tekst i foto Maciek Barden

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS