Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

– Spotykamy się dzisiaj przy pomniku upamiętniającego wszystkie ofiary Sybiru. Miejsca, które określane jest największym i najokrutniejszym więzieniem świata… Terytorium, które stało się ziemią przeklętą, polem, gdzie nie było żadnej nadziej na człowieczeństwo, a jedynym wybawieniem od bólu i upokorzeń była śmierć… Dziękujemy Wam Sybiracy za pielęgnowanie pamięci o tych okrutnych i trudnych latach i przekazywanie kolejnym pokoleniom prawdy o syberyjskich tragicznych wydarzeniach… My, nowe pokolenie obiecujemy, że będziemy troszczyć się i przekazywać losy naszych przodków młodszym pokoleniom… Cześć i chwała poległym! Niech spoczywają w pokoju – powiedział między innymi burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart podczas uroczystości Dnia Sybiraka, który odbył się 16 września na cmentarzu komunalnym.

W uroczystości 83. rocznicy najazdu związku sowieckiego na Polskę i Dnia Sybiraka, uczestniczyły poczty sztandarowe stowarzyszeń kombatanckich, straży pożarnych, szkół podstawowych i średnich. Przedstawiciele i delegacje kombatantów, władz samorządowych gminy i powiatu sulęcińskiego, jednostek organizacyjnych gminy Sulęcin, stowarzyszeń, szkół i przedszkoli, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy obelisku ofiar sybiru. W uroczystości uczestniczyła również delegacja Kuratorium Oświaty i Związku Sybiraków z Gorzowa Wielkopolskiego.

W montażu słowno-muzycznym, który przygotowały Agnieszka Gocal, Ewa Cieluch, Teresa Kucewicz i Anna Pawluczenko, poświęconym zesłańcom Sybiru wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Sulęcina.
Minutą ciszy uczczono pamięć wieloletniego zasłużonego prezesa Koła Związku Sybiraków z Sulęcina i zesłańca do Kazachstanu śp. Mieczysława Wirszyca, który odszedł na wieczny spoczynek 21 listopada 2021 roku.


Maciek Barden

Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS