Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

Zdjęcie jest uznawane w Polsce za standardowy element CV. Chętnie umieszczamy fotografię w górnej części arkusza z życiorysem. Dlaczego to robimy? Ponieważ chcemy ułatwić pracodawcy proces rekrutacji i umożliwić mu naszą identyfikację. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: czy w CV zawsze musi być zdjęcie? Przekonajmy się!

Czy prawo nakazuje dodawać zdjęcie w CV?
W Polsce panuje dowolność w kwestii dodawania zdjęć do CV. Warto wiedzieć, że w polskim prawie pracy nie ma wzmianki na temat konieczności dołączania fotografii do CV. Pracodawca ma jednak prawo wymagać zdjęcia podczas rekrutacji, ponieważ to on ustala indywidualnie zasady naborów. Karta z życiorysem zawodowym, pozbawiona zdjęcia jest uznawana za pełnoprawne CV. Każdy potencjalny kandydat może się posługiwać tego typu dokumentem w formie papierowej lub elektronicznej.

Kwestia umieszczania CV w życiorysie wygląda różnie w poszczególnych krajach. W niektórych państwach, takich jak: Irlandia, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, prawo nie zezwala na dodawanie zdjęć w CV. Z czego wynikają takie obostrzenia? Odpowiedź jest prosta: wizerunek kandydata podlega ochronie prawnej, a każdy ma prawo do pozostania anonimowym. Na Zachodzie firmy podczas rekrutacji pracowniczej honorują zatem życiorysy wyłącznie w formie tekstowej, bez fotografii.

Dlaczego warto dodać zdjęcie w CV?
Odkąd w Polsce upowszechnił się Internet, komputery z pakietem Office i drukarki, pracownicy chętnie zaczęli dodawać swoje zdjęcia w życiorysie zawodowym. Kolorowa lub czarno-biała fotografia sprawia, że CV wygląda bardziej atrakcyjnie i przyciąga uwagę rekruterów. Formularz bez zdjęcia pozostaje zwykle niezauważony i pominięty już na etapie otwierania oraz porównywania CV! Zdjęcie ułatwia też identyfikację potencjalnego pracodawcy z pracownikiem i ocenę, czy dana osoba traktuje rekrutację poważnie.

Na portalach ogłoszeniowych, poświęconych tematyce zatrudnienia, jak Pracuj.pl, można znaleźć różne porady i wskazówki, jak stworzyć ciekawe CV. W poradnikach Pracuj, redagowanych przez ekspertów branży HR, niezmiennie od lat dominuje trend umieszczania zdjęć w CV. Kandydaci mają zaś do dyspozycji gotowe szablony życiorysów, z miejscem na fotografię. Estetyczna, odpowiednio skalibrowana fotografia dodaje CV uroku i czyni je bardziej profesjonalnym.

źródło: Pracuj.pl

Pizzeria Sulęcin
Pizzeria Sulęcin
Pizzeria Sulęcin
Pizzeria Sulęcin
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS