Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Do tej pory w swoich tekstach dotyczących rynku pracy i bezrobocia skupiałem się na powiecie sulęcińskim jako całości. Obecnie chcę zejść poziom niżej i rozpocznę od gminy Sulęcin, porównując poziom bezrobocia na koniec 2015 r. z kolejnymi kwartałami 2016 r. kończąc na danych z rynku pracy na koniec września.

Zacznę od najogólniejszych informacji. Na koniec grudnia 2015 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy było zarejestrowanych 594 bezrobotnych mieszkańców gminy Sulęcin, z czego w samym mieście 356, czyli niemal 60%. Mieszkańcy gminy Sulęcin stanowili wówczas 44% wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w PUP. Kobiety stanowiły niemal 47% bezrobotnych, było ich wówczas 277, z czego w mieście 151.

Na koniec marca 2016 r. liczba bezrobotnych spadła do 585, jednak udział wśród wszystkich bezrobotnych powiatu nadal wynosił 44%. Z drugiej strony w mieście Sulęcin liczba niezatrudnionych wzrosła do 372 osób, czyli stanowili oni 64% bezrobotnych w gminie. Niezatrudnionych kobiet na koniec I kwartału mieliśmy 268, więc ich udział minimalnie zmalał do 46%. Bezrobotnych sulęcinianek nadal było więcej niż niepracujących w sołectwach, ich liczba nawet nieznacznie wzrosła, przy równie niewielkim spadku na wsiach gminy. Obecnie na jednym z największych serwisie z ofertami pracy widnieje 20 ofert pracy na terenie Sulęcina (http://www.pracuj.pl/praca/sulęcin;wp).

Wyraźny spadek bezrobocia w gminie Sulęcin nastąpił na półrocze br. Na koniec czerwca zarejestrowanych w PUP było 558 niepracujących mieszkańców gminy. Niestety na tle całego powiatu udział mieszkańców gminy wzrósł z 44 do 48% (wówczas bezrobotnych było 1158 osób, wobec nieco ponad 1300 w poprzednich omawianych miesiącach). Można tę zmianę wiązać z rozpoczęciem prac sezonowych na roli, gdyż podobnie spadła ilość mieszkańców miasta jak i sołectw w gminie. 30 czerwca bezrobotnych było 357 sulęcinian, czyli nadal 64 % ogółu mieszkańców gminy. Kobiety stanowiły nadal 46% wszystkich niepracujących (257 osób), ich liczba zmalała zarówno w mieście jak i w sołectwach, ale nadal 58% wśród bezrobotnych kobiet stanowiły mieszkanki Sulęcina.

Dalszy spadek bezrobocia odnotowano na koniec września 2016 r., tylko 515 osób było wówczas zarejestrowanych w PUP z gminy Sulęcin. Ich udział w ogóle zarejestrowanych spadł nieznacznie do 47%. Zmalał też udział sulęcinian w liczbie bezrobotnych w gminie – do 60%, było ich wówczas 309. Wzrosła za to liczba bezrobotnych w sołectwach z 201 do 206 w okresie czerwiec-wrzesień. Można powiedzieć, że odsetek kobiet niepracujących jest niezwykle stabilny, 235 osób to nadal ok. 46% ogółu bezrobotnych. Spadła liczba niezatrudnionych kobiet w mieście jak i na wsiach, w Sulęcinie jednak znaczniej, gdyż udział sulęcinianek spadł do 56%.

W kolejnym tekście skupię się na szczegółowszych danych statystycznych dotyczących bezrobotnych w gminie Sulęcin.

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS