Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

W poniższym artykule skupię się na szczegółowszym porównaniu stanu bezrobocia (rynku pracy) w gminie Sulęcin na koniec września 2016 r. w odniesieniu do końca roku 2015. Tym razem będzie więcej o strukturze bezrobocia. Posiłkuję się statystykami publikowanymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie.

Zacznę od statystyki osób długotrwale bezrobotnych, czyli takich, które nie miały pracy (nie były zatrudnione) przez ponad 12 miesięcy. Takich osób na koniec 2015 r. było 290, na koniec września 2016 ich liczba spadła do 256. Zmniejszyła się też dysproporcja długotrwale bezrobotnych w sołectwach i samym Sulęcinie. Nadal więcej mieszkańców miasta pozostaje bezrobotnych jednak ich liczba zmniejszyła się ze 172 do 150, podczas gdy na wsiach spadła ze 118 do 106. Tendencja jest więc korzystna w obu przypadkach.

Teraz spójrzmy na osoby bez kwalifikacji zawodowych. Liczba zarejestrowanych w PUP zmalała również w stosunku do grudnia 2015, ze 158 do 130. Spadek nastąpił zarówno w Sulęcinie (89 do 74) jak i w sołectwach (69 do 56). Dziwi mnie jednak nieco, że więcej osób bez kwalifikacji mieszka w mieście niż na wsiach, choć z drugiej strony często właśnie mieszkańcy wsi mają wyuczone konkretne zawody. Ten wskaźnik jest dość równościowy jeśli chodzi o podział na płcie, kobiety i mężczyźni w liczbie osób bez kwalifikacji zawodowych stanowią po ok. 50%.

Jeśli chodzi o wiek, to sytuacja osób bez pracy zarówno w wieku powyżej 50 lat, jak i poniżej 30 również się poprawiła. Na koniec 2015 r. mieliśmy 164 osoby bezrobotne do 30 roku życia, na koniec września były to 134 osoby. Z 86 do 79 zmalała liczba tych osób w mieście, zaś w sołectwach z 78 do 55, tu więc skok był znaczący. Szeroki wybór ofert pracy dla osób w różnym wieku widać doskonale na www.pracuj.pl. Zarówno w Sulęcinie jak i na wsiach bez pracy pozostaje więcej kobiet do 30 roku życia niż mężczyzn, na wsiach jednak odsetek takich kobiet jest wyższy i wynosi ponad 60%. Odwrotnie jest z osobami po 50 roku życia, tam więcej mężczyzn pozostaje bez pracy. Sytuacja w mieście jest również lepsza niż w sołectwach. Bezrobotnych kobiet 50+ było i jest nadal ok. 30%, w sołectwach ten wynik rośnie do powyżej 40%. Jeśli chodzi o konkretne liczby, to wszystkich bezrobotnych 50+ jest mniej raptem o 8 osób (ze 176 do 168). W Sulęcinie liczba zmalała ze 116 do 105, w sołectwach zaś wzrosła z 60 do 63.

Na koniec jedyna statystyka malejąca, która jednak nie cieszy do końca. Wiadomo, że różne ludzkie historie się za nią kryją (jak zresztą za każdą z tych liczb), jednak spada ilość osób posiadających prawo do zasiłku, w badanym okresie z 83 do 71. Kobiety stanowią wśród nich nieznaczną większość. Rośnie natomiast dysproporcja mieszkańców miasta do mieszkańców wsi, z ok. 50% do 58%, co w liczbach bezwzględnych oznacza spadek sulęcinian o 2 osoby, a mieszkańców sołectw o 10 osób. Osobom szukającym pracy polecamy szukać i analizować nowe możliwości jakie pojawiają się np w internecie na http://www.pracuj.pl/praca/sulęcin;wp

Na tym zakończę analizę porównawczą statystyk osób bez pracy w gminie Sulęcin. W przyszłości chcę także w podobny sposób zająć się pozostałymi gminami powiatu sulęcińskiego.

1 odpowiedź na ten artykuł
Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS