Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Ostatnio pisałem o specjalnym urlopie na dokształcenie, tym razem zajmę się pozakodeksowymi formami wspierania pracowników proponowanymi przez pracodawców w Polsce i w innych krajach.

Zacznę od naszego kraju. Coraz częściej, szczególnie korporacje choć nie tylko (np w swoich ofertach na różnych portalach), oferują swoim pracownikom dodatkowe świadczenia pozapłacowe, których liczba stale się powiększa. Ich zadaniem jest dodatkowe motywowanie pracowników lub ich rozwój osobisty, nie tylko stricte zawodowy. Do niedawna najpopularniejszymi świadczeniami tego typu było dofinansowanie wypoczynku na urlopie lub paczki świąteczne. Obecnie w Polsce do najpopularniejszych benefitów należą pakiety podstawowej opieki medycznej, co jest zrozumiałe po obserwacji publicznej służby zdrowia i jej tempa funkcjonowania. Na kolejnych miejscach plasują się dodatkowe zajęcia sportowe, zezwolenie na używanie telefonu służbowego w celach prywatnych oraz kursy i szkolenia zawodowe.

Pakiety zdrowotne są popularne w wielu innych krajach, często pakiety podstawowe poszerzane są o ubezpieczenia na wypadek poważnych chorób, a czasem choćby o usługi stomatologiczne (wiele takich ofert jest wśród korporacji zamieszczających oferty na www.pracuj.pl). Tak jest na przykład w Brazylii i Meksyku. Pracownicy w tych państwach uznają właśnie ubezpieczenia zdrowotne za najważniejsze dla siebie. W Meksyku ponadto 1/3 świadczeń dotyczy walki z nadwagą, której wskaźnik w tym kraju jest bardzo wysoki.

W różnych krajach świata benefity bywają różne, często dość zabawne z naszego punktu widzenia, jednak w jakiś sposób potrzebne tamtejszym pracownikom. W Wielkiej Brytanii coraz popularniejsze stają się płatne urlopy na odnowę biologiczną, w której zakres wchodzą zarówno wizyty u fryzjera jak i operacje plastyczne, urlopy te popularnie nazywa się „botox leave”. Taka forma ma wpłynąć na poprawę samopoczucia pracowników, ale również na lepszą prezencję pracownika reprezentującego firmę. W Australii, natomiast, firmy doceniają staż pracy w jednym miejscu – po 15 latach pracy w danej firmie przyznaje się aż 13-tygodniowy płatny urlop (zachęcamy do sprawdzenia, czy wśród sulęcińskich ofert są podobne www.pracuj.pl/praca/Sulęcin;wp). We Francji po 24 miesiącach zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie przysługuje roczny urlop bezpłatny na rozpoczęcie własnego biznesu, w czasie jego trwania pracodawca zobowiązany jest przyjąć pracownika ponownie z niezmienionym wynagrodzeniem, jeśli biznes nie wypali. Japończycy, a częściej Japonki mogą liczyć na „urlop złamanego serca”, aby w pełni sił powrócić do pracy po zawodzie miłosnym. Innym świadczeniem w kraju kwitnącej wiśni jest wsparcie rodziny po śmierci pracownika. Zupełnie inne problemy dotyczą pracowników w krajach słabo rozwiniętych. W Nigerii chociażby rodzina pracownika może otrzymać agregat prądotwórczy i pokrycie kosztów jego konserwacji.

Ciekaw jestem jakie Państwo chcieliby uzyskać świadczenia pozapłacowe od swoich pracodawców?

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS