Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

W dniu 24 września 2014r. w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach formuły „ Lekcja historii w Domu Joannitów” odbył się wykład pt. ”Bledzew 1945-zapomniana bitwa”. Wygłosił go Andrzej Chmielewski międzyrzecki regionalista i właściciel wydawnictwa „Literat”. Nasz gość od lat zbiera i publikuje relacje świadków wydarzeń w regionie z końcowego okresu II wojny światowej.

Praca, którą wykonuje jest nie do przecenienia, ponieważ aktualnie mamy niestety do czynienia z ostatnimi już naocznymi świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Jest pomysłodawcą serii pn. „Germania” w ramach której wydane zostały książki pt. „Widziałem Gomorę w Rokitnie”, „ Policko 1945- krwawa pułapka”, a ostatnio „Bledzew 1945- zapomniana bitwa”. W przygotowaniu znajdują się „ Koniec miasta Meseritz” oraz „ 1945. Przełamanie MRU”. Wydawnictwo o zapomnianej bitwie o Bledzew – tak, jak poprzednie- oparte zostało na wspomnieniach świadków, co jest charakterystyczne dla konwencji pisarskiej A. Chmielewskiego. Nowością natomiast jest to, iż książka oparta została na relacjach nie tylko polskich, ale także niemieckich uczestników wojennych wydarzeń. 29 stycznia 1945r. w ówczesnym Blesen znajdowało się nie więcej jak kilkuset żołnierzy niemieckich uzbrojonych głównie w broń przeciwpancerną krótkiego zasięgu. W godzinach południowych po zajęciu przygotowanej przez Niemców do wysadzenia elektrowni, Rosjanie przypuścili atak na miasteczko w sile około kompanii czołgów. Próba zdobycia Bledzewa z marszu nie powiodła się i sowieci po stracie kilku czołgów byli zmuszeni wycofać się. Od tego momentu prowadzili intensywny ostrzał artyleryjski miejscowości, który trwał do godzin wieczornych. Następnie pod osłoną ciemności wykorzystując zamarzniętą Obrę i kanał piechota radziecka przeniknęła do miasta. Pod naporem przeważających sił wroga Niemcy opuścili swoje pozycje i wycofali się z Blesen( Bledzewa) w ogólnym kierunku na Kostrzyn. A. Chmielewski zilustrował swoje wystąpienie niezwykle bogatym materiałem zdjęciowym wraz ze szkicami sytuacyjnymi. Na wykład do sali konferencyjnej Domu Joanntów przybyło około 40-u mieszkańców Sulęcina.

Nadesłała: Maria Szpilewska

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS