90% wniosków o rentę wdowią składanych jest przez kobiety
Z danych wynika, że 90% wniosków o rentę wdowią składanych jest przez kobiety. To nowe świadczenie, które ma na celu wsparcie osób po śmierci współmałżonka, cieszy się dużym – wciąż rosnącym – zainteresowaniem.
Co to jest renta wdowia?
Renta wdowia to świadczenie, które od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. będzie wypłacane osobom po śmierci współmałżonka. Składa się ono z dwóch części: 15% świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku (renty rodzinnej), lub 15% własnego świadczenia, jeżeli wdowa lub wdowiec zdecyduje się przejąć emeryturę lub rentę zmarłego małżonka jako swoje główne comiesięczne świadczenie. Warto jednak pamiętać, że suma obu tych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury.
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać rentę wdowią?
Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o świadczenie musi być po śmierci współmałżonka, który miał prawo do emerytury lub renty. Ważne jest również, aby osoba ubiegająca się o rentę miała prawo do przejęcia świadczenia zmarłego współmałżonka lub już posiadała własne świadczenie emerytalne lub rentowe.
– Staramy się, aby każda zainteresowana świadczeniem osoba miała dostęp zarówno do informacji o nim, jak i możliwość złożenia wniosku. Jeśli klienci mają problem w złożeniu wniosku, nasi pracownicy w tym pomogą – mówi Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS woj. lubuskiego.
Kiedy zacznie być wypłacana renta?
Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 r., a świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. ZUS zachęca do składania wniosków jak najszybciej, aby otrzymać świadczenie jak najszybciej po spełnieniu warunków.
– Współpracujemy w tej kwestii także z Ośrodkami Pomocy Społecznej, organizując dyżury telefoniczne i spotkania w mniejszych miejscowościach, gdzie eksperci pomagają wypełniać wnioski – dodaje Muchowska.