Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca ESA TRUCKS Świecko
Praca steinpol
Home Aktualności z Sulęcina

Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin

„Dziś na tej prastarej ziemi piastowskiej, już przed wiekami przesiąkniętej naszą krwią, usianą naszymi kośćmi – po raz pierwszy od tylu długich lat rozbrzmiewa pieśń polskiej młodzieży. Płonie pierwsze harcerskie ognisko. O, jak jesteśmy szczęśliwi kochani obywatele, drodzy druhny i druhowie, dożyć tej pięknej chwili pozwolił nam Bóg.
A tylu nas o tym marzyło, dużo braci nie doczekało, ponieśli świętą ofiarę krwi, tak drogo okupiwszy nam ten dzień. Nie zapominajmy o nich, o długich szeregach naszych bohaterów. Niechaj w tej chwili staną ich duchy świetlane przy nas.
Obywatele i druhowie pamięć o was ze czcią największą przechowamy przez całe pokolenia w sercach naszych i wieść nas będzie świetlany wasz czyn drogą przez was wskazaną. Przyrzekamy wam, służyć wiernie Bogu i Polsce, jej oddać wszystkie swe siły, pracą i sercem na straży jej wiernie stać: „…my do ostatniej kropli krwi bronić będziemy ducha, aż się rozpadnie w proch i pył krzyżacka zawierucha…”.
Ognisko nasze jest rozpoczęciem pracy harcerskiej na tym terenie. Jesteśmy młodą jednostką, pragniemy pracować dla naszej kochanej ojczyzny, ile nam starczy sił.
Do was obywatele zwracamy się jedynie z prośbą byście nam podali bratnią dłoń i drogę ku jasnej przyszłości wskazali. By kiedyś, gdy przyszłość na naszych spocznie ramionach nie wyrzuty a słowa miłości i podziękowania usta nasze szeptały. Kochajcie nas, bo nasze młode serca miłości waszej czekają, uczcie nas i wierzcie w nas – „…, bo myśmy przyszłością narodu, pierś nasza pełna jest sił…”.
Prosimy zatem szanownych obywateli o zrozumienie – harcerstwo to wielka szkoła charakterów, to mozolna praca nad wyrobieniem duszy i charakteru młodzieży, to mrówcza praca wewnętrzna, to ćwiczenia ducha i woli. Bądźcie nam bliżej w tej pracy a nasze młode serca wdzięczne wam będą długo.”

Tak przywitała wszystkich zebranych 1 Października 1945 roku na pierwszym ognisku na naszych ziemiach dh Genowefa Szejdurska – założycielka harcerstwa w tych stronach. W tym roku nasi harcerze obchodzili 76 rocznicę założenia harcerstwa na ziemi sulęcińskiej.
W zeszłym roku miały się odbyć uroczyste obchody 75 rocznicy, lecz pandemia spowodowała przeniesienie obchodów na ten rok. Dlatego też obchodzone było podwójne święto 75 i 76-lecie sulęcińskiego harcerstwa.

O godzinie 15.00 na Placu Czarnieckiego odbył się apel inaugurujący obchodu, na którym stawili się reprezentanci wszystkich harcerskich gromad, drużyn i kręgów instruktorskich. Po apelu uczestnicy udali się na bieg po Sulęcinie, podczas którego mieli do wykonania zadania dotyczące historii naszego hufca oraz uroczystych obchodów.

Bieg kończył się na byłym korcie tenisowym za Sulęcińskim Ośrodkiem Kultury, gdzie odbyło się uroczyste ognisko z kartkami z pamiętnika sulęcińskich instruktorów, harcerzy i zuchów przeplatane piosenkami harcerskimi. Można tam było również zobaczyć galerię drużyn i kroniki. Odbyło się też uroczyste przekazanie zuchów do drużyn harcerskich. Na zakończenie odbyło się podsumowanie biegu i wręczenie upominków oraz wręczenie podziękowań za wkład pracy dla instruktorów i harcerzy oraz przyjaciół sulęcińskich harcerzy.
Podczas uroczystości towarzyszył harcerzom pan Dariusz Ejchart – Burmistrz Sulęcina, pan Andrzej Żelechowski – syn założycielki harcerstwa na ziemi sulęcińskiej oraz niezastąpieni rodzice. Gdy ogniska już dogasał blask i lekki złapał mróz uczestnicy udali się na poczęstunek w postaci przepysznej grochówki, kiełbasek z ogniska oraz pysznych babeczek upieczonych przez rodziców z 8 GZ Mądre Ptaki.

Wszystkim uczestnikom oraz przyjaciołom serdecznie dziękujemy za dotychczasową pomoc i wsparcie harcerskich przedsięwzięć i liczymy na dalszą współpracę. Dziękuję również 3 DSH RED ONE za pomoc w przygotowaniu uroczystego ogniska i galerii.

K.P.


fot. A. Pawlik & A. Wichłacz

Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Praca Molex Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Ubezpieczenia Sulęcin
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS