Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

W sali widowiskowej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury 20 października odbył się Jubileusz 50-lecia istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie, w którym uczestniczyli uczniowie szkoły, rodzice, przedstawiciele Powiatu Sulęcińskiego, sulęcińskich szkół, goście zaproszeni oraz byli dyrektorzy placówki. Jubileusz poprzedziła msza święta w intencji szkoły w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja z udziałem chóru Arka, którą celebrował Ksiądz Proboszcz Parafii Sulęcin Piotr Mazurek.

Wśród zaproszonych gości w Jubileuszu uczestniczył burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, zastępca burmistrza Iwona Walczak oraz Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Zbigniew Dauksza.
Na przekazanym grawertonie Dyrektorowi Szkoły Danucie Malinowskiej przez burmistrza Sulęcina możemy przeczytać:

„Z okazji Jubileuszu 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie, za niestrudzoną pracę wysiłek wniesiony na rzecz kształcenia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, z podziękowaniem za wychowanie wielu pokoleń oraz wkład w rozwój integracji społecznej z wyrazami szacunku – burmistrza Sulęcina Dariusz Ejchart”.

Dyrektor Szkoły Danuta Malinowska przedstawiła zebranym zarys historyczny szkoły, grona pedagogicznego oraz dyrektorów, którzy zarządzali placówką od chwili jej powstania.
W części artystycznej wystąpili uczniowie szkoły oraz zaprezentowano najciekawsze fotografie na dużym ekranie. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez ośrodek z udziałem uczestników Jubileuszu.

Z historii szkoły możemy dowiedzieć się.
Szkoła nosząca dzisiaj nazwę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie powstała 01.10.1967 r., jako Państwowy Zakład Wychowawczy w Sulęcinie. Była. 8-klasową szkołą podstawową specjalną i internatem. Siedziba szkoły mieściła się przy ul. Tadeusza Kościuszki, w miejscu dzisiejszego budynku sądu i prokuratury. W pewnym okresie szkołę dotknął poważny pożar internatu, który później został odnowiony i rozbudowany o jedno piętro. 01.01.1985 r. Państwowy Zakład Wychowawczy zmienił nazwę i do dzisiaj funkcjonuje, jako Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sulęcinie.
W lutym 1995 r. szkoła zmieniła siedzibę i została przeniesiona na ulicę Lipową 12. W styczniu 1999 r. Powiat Sulęciński włączył ośrodek (na mocy prawa administracji publicznej) do grona swoich jednostek organizacyjnych, i już we wrześniu przekształcono dotychczasową 8-latkę w 6-letnią Szkołę Podstawową Specjalną i 3-letnie Gimnazjum Specjalne, działające w ramach SOSW.
Na terenie ośrodka powstaje szkoła ponadgimnazjalna, tj. Szkoła Zawodowa Specjalna działająca w ramach SOSW, którą z czasem zlikwidowano i w jej miejsce powołano 3-letnią Szkołę Przysposabiającą do Pracy uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W roku 2005 rozwiązano Zespół Szkół Specjalnych i pozostał jedynie SOSW. W 2015 roku ośrodek otoczył opieką małe dzieci i prowadzi Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka. Od 1 września 2017 roku szkoła została przekształcona w 8-letnią Szkołę Podstawową z klasami gimnazjalnymi (do momentu ich wygaśnięcia) i Szkołą Specjalną Przysposabiającą do Pracy oraz poszła o krok dalej w opiece nad małymi dziećmi i otworzyła 2 Oddziały Przedszkolne przytulając przedszkolaczki z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i ze sprzężeniami.

Lista osób, które przez ostatnie pięćdziesiąt lat pełniło funkcję dyrektora SOSW w Sulęcinie:
1. Józef Biliński
2. śp. Józef Szober
3. Anna Papińska
4. Helena Strasz
5. Krystyna Niedopytała
6. Irena Konopska
7. Stefan Niedopytała
8. Danuta Malinowska – obecna dyrektor ośrodka
9. Małgorzata Góra – dwukrotnie po dyrektora
10. Arkadiusz Kałużny – po dyrektora
11. Aneta Michalska – po dyrektora
12. Krystyna Tylczyńska

Maciek Barden

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS