Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Waszym zdaniem

Na rynku jest dostępnych wiele stymulatorów wzrostu roślin, które powstały na bazie kwasów humusowych. Nie tylko możemy wybrać ilość specyfiku, ale także stan skupienia: stały bądź ciekły. Jednak przy wyborze preparatu najczęściej kierujemy się wydajnością i ceną za litr bądź kilogram. Preparaty humusowe i ich stosowanie ma nam się przecież przede wszystkim opłacać.

Preparaty humusowe czarnym złotem
Kwasy humusowe z powodzeniem można stosować w każdej dziedzinie rolnictwa i ogrodnictwa. Nadają się do użyźniania gleby, poprawiają system korzeniowy rośliny i polepszają jej plonowanie. Mogą je wykorzystywać specjaliści w wysoko zaawansowanych gospodarstwach, jak i hobbyści rekreacyjnie dbający o swój ogródek bądź warzywnik. Kwasy humusowe w formie cieczy można stosować również jako oprysk dolistny na rozwinięte już części naziemne roślin. Można ich też używać do namaczania korzeni przed wysadzeniem do ziemi, jak i zaprawiania nasion przed wysianiem. Wszystkie te zabiegi mają poprawić kondycję rośliny i ją wzmocnić.

Szeroki wybór stymulatorów
Wybór jest ogromny, możemy przebierać w dostępnych preparatach humusowych, jak i formie w jakiej występują. Kwasy humusowe są dostępne w formie stałej, ale i ciekłej. Wszystko zależy od sposobu ich użycia. Masz zamiar wywozić preparat na pole w opryskiwaczu? Wybierz najbardziej przefiltrowany roztwór. Chcesz rozwozić go beczką bądź podlewać nim rośliny przez konewkę? Wybierz kwasy humusowe w formie pulpy.

Zestawienie popularnych preparatów humusowych
W tabeli porównane zostało 7 popularnych preparatów na bazie kwasów humusowych. Zostały ułożone od stymulatora wzrostu roślin, którego potrzeba najmniej na hektar do tego, którego na tę jednostkę zużyjemy najwięcej. Bezprecedensowo króluje tu Florahumus, którego producent informuje, że już dawka 300 ml na hektar przynosi pozytywne skutki. Na ostatnim miejscu plasuje się Master Humus Uniwersalny, którego potrzebujemy aż 100 – 300 litrów na hektar. To około 1000 razy więcej niż zużylibyśmy Florahumusu na ten areał.

Preparaty humusowe i ich wydajność
W tym porównaniu nieco gorzej wypada Totalhumus, którego wystarczy nam już dawka 400 ml na hektar. Dawkowanie Humiku ma bardzo duży zakres, ponieważ inaczej będziemy podawać preparat przy różnych uprawach. Należy jednak pamiętać, że podane dawki są orientacyjne i różnią się w zależności od stosowania przy uprawie różnych roślin. Naturalnie zużyjmy więcej preparatu humusowego przy poprawianiu kondycji drzew sadowniczych aniżeli przy innych uprawach.

  Florahumus Totalhumus Humik HumiAgra Gumisil Carbohumic Master Humus Uniwersalny
Zalecana dawka 0,3 – 0,8 l/ha 0,4l -2 l/ha 0,5-20 l / ha 0,1 kg/ha 1-3 l/ha 40-100 l/ha 100 – 300 l/ha

Porównanie wydajności różnych preparatów humusowych

Z kwasami humusowymi nie można przedobrzyć
Kwasy humusowe są naturalnymi związkami organicznymi występującymi w próchnicy glebowej. Są więc bezpieczne dla upraw i roślin. Dzięki temu, że nie są to substancje sztuczne, nie zagrażają one środowisku, florze ani faunie. W związku z tym praktycznie niemożliwe jest przenawożenie nimi upraw. Podczas używania preparatów humusowych nie ma górnej granicy zalecanej dawki – nie jest ona ustalona przez producenta, a przez ekonomię. Bowiem mija się z celem dostarczanie roślinom dodatkowych minerałów i składników, kiedy nie będą one jej potrzebne. To nie tylko marnowanie surowca, ale i marnowanie pieniędzy, przez co dalsza uprawa może stać się dla nas nierentowna. Zbyt obfite dostarczanie próchnicy, a w związku z tym kwasów humusowych, mija się z celem i ideą rolnictwa. Zadaniem preparatów humusowych jest polepszenie plonu, a dawki proponowane i zalecane przez producentów w zupełności wystarczają, aby osiągnąć ten cel.

 

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS