Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Kultura

W dniu 11 lutego 2015r. Dom Joannitów w Sulęcinie odwiedził Zbigniew Rudziński, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Oddział Ziemi Gorzowskiej oraz Gorzowskiego Klubu Turystyki Górskiej „Sępik”. Członkiem PTTK jest od roku 1982, natomiast w 1999 r. założył i został prezesem Oddziału PTTK w Gorzowie Wlkp. Jako zapalony propagator turystyki rowerowej, kajakowej i pieszej zorganizował kilkaset zlotów, rajdów i wycieczek turystycznych po Gorzowie i terenie ościennych województw. Podobnie jak u nas Andrzej Mikutel, Z. Rudziński zajmuje się znakowaniem tras turystycznych. Jest autorem wielu publikacji o turystyce oraz przewodników, m.in. „Szlaki rowerowe Gorzowa”, „Rowerowy szlak zakonów rycerskich na Ziemi Lubuskiej”, „Spacer po Gorzowie”, czy „Zamki Sudetów polskich”. Wiele z tych wydawnictw zostało przetłumaczonych na język angielski i niemiecki. Corocznie współorganizuje wojewódzkie konkursy krajoznawcze z udziałem dzieci i młodzieży. Jest także wieloletnim członkiem grupy roboczej do spraw turystyki Euroregionu Pro Europa Viadrina.
W ramach formuły „Spotkania z ciekawymi ludźmi” opowiedział zebranym na sali konferencyjnej mieszkańcom Sulęcina o swojej trwającej 16 dni podróży przez Skandynawię, w trakcie której przemierzył z południa na północ Szwecję, Finlandię i Norwegię. W XVII w. królom szwedzkim udało się w przeciągu 3 lat wybudować największy podówczas okręt wojenny o nazwie „Waza”, przy pomocy którego zamierzali opanować basen Morza Bałtyckiego. Ciekawostką jest, iż nie zdołał on nigdy wziąść udziału w żadnej bitwie, ponieważ zatonął w … dniu wodowania i został wydobyty dopiero w latach 70-tych XX w. Podczas pobytu w Upssali, pierwszej stolicy Szwecji Zbigniew Rudziński miał okazję zwiedzić piękną katedrę, w której pochowani są władcy Szwecji. Poruszając się ciągle na północ dotarł do Zatoki Botnickiej z krystalicznie czystą wodą i ciekawą roślinnością. W miejscowości Gävle podróżńik podziwiał pochodzące z XVII w. najstarsze w Europie zakłady metalowe, które w tamtym czasie dały Szwedom przewagę w produkcji uzbrojenia. W mieście Gammelstad – znanym z ponad 400 zabytkowych domów i dlatego będącym na liście UNESCO – mógł zobaczyć wiekową, ale czynną do dziś studnię z żurawiem. W Rovaniemi liczył na spotkanie ze Świętym Mikołajem, co się jednak nie udało, gdyż w tym czasie odbywał się ogólnoszwedzki zlot „Świętych”. Pobyt w Finlandii był także idealną okazją do zwiedzenia wielu interesujących pod względem architektonicznym i przyrodniczym miejsc, w tym Parku Narodowego im. Kekkonena o powierzchni równej połowie Polski i słynnym pomnikiem poszukiwaczy złota. Głównym celem wyprawy, jeśli chodzi o Norwegię, był Nordkapp, czyli Przylądek Północny, którego symbolem jest globus. Jest on położony na wyspie Magerøya, połączonej z lądem stałym podmorskim tunelem drogowym. Powrót z Nordkappu prowadził przez Norwegię, kraj interesujących mieszkańców i wielu cudów natury, jak m.in. długi na 32 km kanion Sesko, czy Błękitny Lodowiec. W Trondheim, pierwszej stolicy Norwegii znajduje się ogromna i przepiękna katedra, gdzie do dziś koronuje się władców tego kraju.
Nie każdy wie, że jeden z ulubionych królów Norwegów Olaf Tryggvason był zaręczony ze Świętosławą, siostrą Bolesława Chrobrego-Wielkiego.
Zbigniew Rudziński jest również zapalonym fotografikiem, dzięki czemu jego opowieść o Skandynawii została zobrazowana wieloma przepięknymi fotografiami. W trwającym 2 godz. spotkaniu wzięło udział ponad 40 mieszkańców Sulęcina, w tym Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Szczepański i Wicestarosta Michał Deptuch.

Tekst: Jacek Cieluch
Zdjęcia: Wiesław Wilczak

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS