Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

W bieżącym roku szkolnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie po raz pierwszy zorganizowano warsztaty edukacyjne dla uczniów w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2014. Tegoroczna, 16. już edycja TEG odbyła się pod hasłem „Czy wiesz, co zjesz jutro? Nie wszyscy na świecie są pewni codziennego posiłku. TEG 2014 – BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE” i przypadła na dni od 15 do 23 listopada 2014 roku. Obchody TEG odbywały się pod patronatem Centrum Północ-Południe przy Radzie Europy.

W dniach 17-21 listopada odbyły się następujące wydarzenia:
– 17.11.2014 r., godz. 9.40 – „Skąd się biorą produkty na naszych stołach?” – warsztaty dla uczniów klas IV-VI SP.
– 18.11.2014 r., godz. 9.50 – „Dlaczego niebo jest daleko?” – Jak nie marnować jedzenia” – warsztaty dla uczniów klas gimnazjalnych ZET i SPdP.
– 19.11.2014 r., godz. 9.00 – Warsztaty kulinarne „Smaki Afryki” – warsztaty dla uczniów – uczestników projektu edukacyjnego „Afryka – odkrywamy nowy świat” oraz ich rodziców. Uczniowie w 5-ciu grupach, pod opieką Szefa Kuchni oraz swoich nauczycielek
(A. Michalska, D. Chajec, U. Kołodziej, A. Sulikowska, E. Szczepańska, A. Szemitko), a także przy wsparciu liderów grup – uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. wykonali potrawy inspirowane kuchnią afrykańską.
– 20.11.2014 r., godz. 10.55 – „O czekoladzie – globalne współzależności” – warsztaty dla uczniów klas I-III gimnazjum.
– 21.11.2014 r., godz. 9.30 – Podsumowanie projektu edukacji globalnej „Afryka – odkrywamy nowy świat” – na spotkanie zaproszono rodziców, przedstawicieli placówek gminnych i powiatowych oraz wszystkich uczniów i nauczycieli Ośrodka. Uczniowie-uczestnicy projektu rozpoczęli swój występ od afrykańskiego ekspresyjnego powitania gości oraz żywiołowego „Afrykańskiego Tańca”. Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną z realizacji projektu wzbogaconą o komentarz uczniów i koordynatora projektu. Na podsumowaniu podziwiano wystawę prac plastycznych uczniów-uczestników projektu oraz przygotowaną ekspozycję z własnoręcznie wykonanymi przez uczniów zabawkami i instrumentami, tj. samochody z drutu, kije deszczowe, makieta afrykańskiej wioski z plastelinowymi postaciami. Wyeksponowano także afrykańską piłkę wykonaną z kory bananowca. Spotkanie podsumowujące zakończono degustacją afrykańskich przekąsek i potraw, które serwowano w gustownych, kamionkowych naczyniach zakupionych w ramach projektu.

Warsztaty miały charakter edukacyjny i przeprowadzone były metodami aktywizującymi. Celem warsztatów było przekazanie uczniom wiedzy na temat globalnych współzależności, problematyki dotyczącej pochodzenia żywności i sprawiedliwego handlu oraz nierówności żywnościowych w świecie. Poza tym, przyjrzenie się własnym, nawykom, decyzjom konsumenckim i problemowi marnowania żywności oraz uświadomienie sobie złożoności
świata, roli człowieka, jako obywatela świata oraz wyrobienia postawy szacunku dla różnorodności i wzbudzania aktywności na rzecz sprawiedliwego i zrównoważonego świata.

Anna Szemitko

Nadesłała
Katarzyna Dziadas

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS