Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

W piątek 04.04.2014r. w ramach ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego odbyła się pierwsza edycja sulęcińskiej Nocy Sów.

Tego popołudnia do Czytelni Biblioteki Publicznej w Sulęcinie przybyły 23 osoby zainteresowane tematem. Po przywitaniu uczestników wszyscy obejrzeliśmy z zaciekawieniem film „Sowy Polski” Artura Tabora. Potem wystąpił Pan Marek Pławuszewski (leśniczy Leśnictwa Sulęcin, z zamiłowania ornitolog), który opowiedział z wielką pasją o lokalnej przyrodzie i sowach. W międzyczasie dzieci korzystały z kącika przygotowanego specjalnie dla nich, gdzie kolorowały rysunki sów i tworzyły recyklingowe podobizny tych ptaków. Pięknie pokolorowane portrety ptaków na wystawę pt. SOWI PORTRET, przygotowali uczniowie z klasy III E ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie (wystawę prac nadal można oglądać w Czytelni Biblioteki Publicznej w Sulęcinie). Ptasie wiadomości można było poczytać w kąciku informacyjnym z materiałami Stowarzyszenia Ptaki Polskie, Towarzystwa Przyrodniczego Bocian oraz Stowarzyszenia Ochrony Sów.

Po zakończeniu części prelekcyjnej, przejechaliśmy do Szkółki Leśnej w Ostrowiu, gdzie każdy mógł ogrzać się przy ognisku i posilić się, by wytrwać podczas nocnych nasłuchów. O zmroku Pan Arkadiusz Senyszyn – leśniczy szkółki, oprowadził nas po części szkółki opowiadając różne ciekawostki i pokazując m.in. budki lęgowe. Przed wyjściem w teren, każda z osób otrzymała dyplom uczestnictwa w Nocy Sów, a dzieci dodatkowo dostały przypinki z wizerunkami ptaków. Zaraz po 21:00. wyruszyliśmy na leśny spacer wzdłuż brzegu Jez. Ostrowskiego. W ciszy nasłuchiwaliśmy odgłosów przyrody, aby stwierdzić obecność sów. Trzykrotnie nawoływaliśmy m.in. pójdźkę, płomykówkę i puszczyka, odtwarzając wcześniej nagrane głosy poszczególnych gatunków. I choć nie udało się nam usłyszeć ani zobaczyć tych tajemniczych ptaków, to mieliśmy wrażenie, że nas obserwują. Podczas spaceru w ciemności mieliśmy okazję podziwiać również głosy innych ptaków, widzieliśmy także płaza oraz ślady bytowania bobrów.

Spacer zakończyliśmy (w większości zmęczeni) około godziny 22:20. Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na pierwszą sulęcińską Noc Sów. Dziękuję przede wszystkim dzieciom, które w większości wytrwały do samego końca, choć były chwile niemocy.

Za pomoc w organizacji dziękuję: SOK i Bibliotece Publicznej w Sulęcinie, Nadleśnictwu Sulęcin, Panu Markowi Pławuszewskiemu, Panu Arkadiuszowi Senyszynowi, Katarzynie Radej, Joannie Kubickiej, Mai Cichoń, portalowi Sulecin24.pl oraz Ośrodkowi Rozwoju i Psychoterapii „Dwa Krzesła” z Lubniewic.

Już dziś ZAPRASZAM na przyszłoroczną edycję.

Agata Hryniewiecka-Cichoń

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS