Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Promowane

W dniach 9–11 października 2015r. uczennice Katarzyna Łysakowska i Sara Fahim pod opieką nauczyciela fizyki Jerzego Baranowskiego uczestniczyły w Seminarium Międzynarodowego Programu Bogolubowa – Infelda.

Nasze liceum od 2008r, jako jedyne z województwa lubuskiego i jedno z nielicznych w całej Polsce uczestniczy w tym programie, którego celem rozpowszechnianie wiedzy fizycznej w polskich szkołach średnich, tak w dziedzinie badań fundamentalnych, jak i zastosowań fizyki jądrowej w medycynie, przemyśle, itd.

Wcześniej organizowane były kilkunastodniowe pobyty młodzieży oraz nauczycieli szkół średnich w Dubnej pod Moskwą w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych. Do tej pory jako opiekunowie uczniów uczestniczyło już troje naszych nauczycieli (Magdalena Gorączka, Dorota Schmidt, Jerzy Baranowski), a uczniów reprezentowali: Agata Witzurki, Anna Sikorska i Mateusz Maciąg.
W tym roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu odbyło się seminarium, na którym omówiono warunki uczestnictwa szkół w projekcie monitoringu zanieczyszczeń środowiska. Jego celem będzie zbadanie zawartości jonów metali ciężkich w mchach, które kumulują w swoich komórkach wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. Projekt polegać będzie na zebraniu, oczyszczeniu i wysuszeniu mchów, a następnie przekazaniu ich do Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej. Wcześniej mchy były zbierane na terenach Parków Narodowych, teraz z terenu całego kraju. I LO dołączyło do tej części projektu i wiosną będziemy zbierać mech we wskazanych rejonach.

Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w Poznaniu w seminarium podsumowującym praktyki studenckie w Dubnej. Seminarium rozpoczął prof. Yuri Oganessian, wybitny rosyjski fizyk eksperymentalny, powszechnie znany ze swoich prac w dziedzinie fizyki jądrowej i badań reakcji jądrowych. Wykład był prowadzony w języku angielskim, więc uczniowie mieli okazję podszlifować swoje umiejętności językowe szczególnie w terminologii fizycznej.

Kolejnymi prelegentami byli studenci z uczelni technicznych z całej Polski, którzy uczestniczyli projektach badawczych w ramach praktyk studenckich.
Dodatkową atrakcję weekendowego wyjazdu była możliwość zwiedzenia naszych dwóch pięknych miast: Poznania i Wrocławia.

Nadesłali: Pan Jerzy Baranowski, Pani Beata Szumlewicz

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS