Praca ESA TRUCKS Świecko
Home Aktualności z Sulęcina

Według oficjalnych statystyk, co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu, czyli tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i niestety, zapominamy o możliwych zagrożeniach. Czy wiesz, jak zachować się podczas pożaru? Czy wiesz, jak rozpoznać objawy zatrucia czadem? Co czwarty polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Nic bardziej mylnego! Czadu nie widać. Czadu nie słychać. Czadu nie czuć, bowiem czad jest bezbarwny i bezwonny, ale śmiertelnie trujący.

W ubiegłym roku w Polsce 7414 osób trafiło do szpitala przez pożary i czad. Aż 512 osób zginęło w pożarach, a 50 osób zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Statystyki są więc przerażające i – chociażby dlatego – warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Mniej niż jeden na pięciu polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu. Tylko co dziesiąty polak wie, że w domu potrzebna jest gaśnica. Poniekąd z tych powodów, każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (potocznie zwanego czadem), ginie aż kilkadziesiąt osób i często nie ma to żadnego związku z powstaniem pożaru, a wynika – przede wszystkim – z niewłaściwej eksploatacji danego budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Głównym powodem zatruć występujących w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych oraz dymowych.

Warto pamiętać, iż czad jest wyjątkowo niebezpieczny, gdyż w temperaturze pokojowej przybiera postać bezbarwnego i bezwonnego gazu, a gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza. Wdychanie nawet najmniejszej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, bardzo silny ból głowy, intensywne wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a – w najczarniejszym scenariuszu – nawet zgon. Brzmi przerażająco? Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, zastanów się nad odpowiedziami na poniższe pytania:
Czy zrobiłeś przegląd instalacji grzewczej?
Czy zrobiłeś przegląd instalacji i jest ona drożna?
Czy masz w domu czujnik tlenku węgla lub dymu?
Czy masz w domu gaśnicę?
Czy wiesz w jaki sposób szybko opuścić swój dom?
Czy znasz numery alarmowe służb ratowniczych?

Aby spać spokojnie i nie obawiać się o bezpieczeństwo we własnym domu, obudź swoją czujność i zastosuj się do poniższych podpunktów:
– Sprawdź, czy urządzenia gazowe działają prawidłowo.
– Dbaj o właściwą wentylację pomieszczeń.
– Nie modyfikuj i nie naprawiaj samodzielnie instalacji elektrycznej.
– Nie trzymaj w domu łatwopalnych substancji takich jak oleje, farby, benzyna.
– Usuń materiały łatwopalne z okolicy kominka.
– Sprawdź, czy gazowy podgrzewacz wody jest sprawny.
– Sprawdź czy przewody kominowe są drożne.

Jeśli w swoim mieszkaniu zauważyłeś jednak jakiekolwiek niepokojące symptomy, w razie zagrożenia czym prędzej zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych, a następnie wyjdź na zewnątrz, zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 998 i czekaj na pomoc.

Co jednak możesz zrobić, zanim zjawi się wspominana pomoc? W przypadku pojawienia się ognia, wyprowadź z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne. O ile pozwala na to czas – zabierz ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa. W międzyczasie, spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej. Pod żadnym pozorem nie otwieraj okien i nie dopuść do sytuacji, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji!

Z kolei, w przypadku zatrucia tlenkiem węgla, zatrutej osobie czym prędzej zapewnij dopływ świeżego czystego powietrza, następnie wynieś poszkodowaną bądź poszkodowanego w bezpieczne miejsce. Jeżeli nie wyczuwasz oddechu, oznacza to, że akcja serca została wstrzymana. W takim przypadku należy natychmiast udzielić poszkodowanej osobie pierwszej pomocy.

Pamiętaj, w przypadku ognia i czadu – zwanego także cichym zabójcą – lepiej jest zapobiegać ewentualnym zagrożeniom zawczasu. Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje i osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Szczególnie teraz, ponieważ niedawno rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim oczywiście wzrasta zagrożenie zatrucia czadem oraz powstania pożarów.

Od stosowania się do rad zawartych w tym artykule może zależeć Twoje zdrowie i życie oraz zdrowie i życie Twoich bliskich lub sąsiadów. Bądź przezorny i zatroszcz się o swoje bezpieczeństwo.

Maciej Zacharczuk

Autor
Dostarczamy najnowszych informacji z Sulęcina i okolic w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy także na nasz profil na facebooku.
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Niemiecki Sulęcin korepetycje
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Spływy kajakowe lubuskie
Kwasy humusowe FLORAHUMUS